Únik vody v domácnosti se může stát pro mnohé z vás velmi nepříjemnou situací, která navyšuje už tak značný stres, což se pak může projevit hysterií a nezvladatelnými emocemi. Poradíme vám, jak na únik vody reagovat tak, abyste z celé epizody vybruslili v dobré náladě a ještě se tomu celému příběhu dokázali zasmát.
Příchod do domu – jakmile po příchodu domů objevíte na zdi mokrý flek anebo je voda dokonce na podlaze, zhluboka dýchejte a představujte si, že za vámi už stojí instalatér. Vyplatí se mít již v předstihu, dokud se ještě nic nestalo, vyhledaný telefonický kontakt na havarijní instalatérský servis, a jakmile se něco přihodí, ihned volejte. Tím se také uklidníte, protože vs instalatér neodmítne nikdy, i kdyby to bylo v neděli o půlnoci.
Hlavní jistič v elektrickém rozvaděči – velkou chybou by bylo ve zmatku vyzout boty, svléknout ponožky a naboso se vrhat do likvidace následků úniku vody. Jakmile si domluvíte příjezd instalatérů, první, co byste měli udělat, je vypnout hlavní jistič a teprve pak uzavřít hlavní uzávěr vody. Jistič se vypíná jako pojistka před smrtelným úrazem, kdyby pronikla voda ve zdivu do elektroinstalace, z toho důvodu se nevyzouvejte z bot ještě před tím, než elektřinu vypnete, jinak by to mohlo mít fatální následky.
Vyhledávání úniku vody – někteří lidé propadnou panice a začnou otloukat omítku ve snaze zjistit, odkud voda teče. To je rovněž chyba, protože instalatéři mají k dispozici akustické tyče Hykron nebo formovací plyn, s nimiž zjistí místo závady s milimetrovou přesností, aniž by se jakékoli zdivo muselo bourat.
Dokud instalatéři nedorazí, nepodnikejte nic drastického, pouze v klidu vytřete vodu z podlahy, případně odsuňte nábytek či koberec, a dopřejte si něco dobrého k jídlu a k pití (raději bez alkoholu). Instalatéři většinou dorazí do hodiny a během krátké doby se postarají o rychlé a precizní řešení závady.