I když plavání v bazénu patří bez nejmenších pochyb mezi ty nejoblíbenější letní činnosti nejen dětí, ale také i většiny dospělých, nejedná se vždy o bezpečnou záležitost. Teď ale není řeč o možnostech utonutí, ale o bakteriích, které se i v zahradních bazénech mohou množit jak o život. Aby se tak nestalo, musíte používat speciální prostředky, kterými tomu zabráníte. V případě, že tak neučiníte, můžete mít různé zdravotní komplikace počínaje kožními vyrážkami a konče zvracením. Přitom prostředků, jak vyčistit bazénovou vodu, je celá řada. Některé je vhodné kombinovat .
– Základem je zbavit se nejprve hladinu nečistot v podobě různých klacíků, mrtvého hmyzu, lístků, trsů trávy a podobně. K tomu se ideálně hodí síťka s teleskopickou tyčí, díky které dosáhnete i na místa, kam byste se jinak nedostali. Vhodné je i používání fólie, která bazén dokáže zakrýt a tím i znemožnit přístup pevným nečistotám dostat se do vody. Některé typy dokonce dokáží vodu i ohřívat, a to s pomocí slunečních paprsků.
– Tím nejdůležitějším je ale používání různých dezinfekčních prostředků, které zahubí veškeré bakterie, které se v bazénové vodě nacházejí. Valná většina lidí používá chlorové tablety, kterou jsou jednak levné, jednak jsou velice účinné.
Chlór sám o sobě ale nemusí být dobře snášen. Nejenže vyluzuje pro mnohé nepříjemný zápach, ale také může způsobovat zčervenání kůže, potažmo očních spojivek. V případě, že budete tyto příznaky pozorovat u sebe nebo u svých blízkých, měli byste vyměnit chlorovou dezinfekci za daleko bez problémovější přípravky na bázi kyslíku. Připravte se ale na to, že si trochu připlatíte. Kyslíku do vody budete muset dávat více než chlóru a s množstvím roste cena. Zajímavou alternativou mohou být preparáty s bromem, ovšem ty se používají hlavně do vířivek. I v bazénu však mohou účinkovat poměrně dobře. Záleží samozřejmě na koncentraci.