Slyšeli jste již někdy něco o vzdušných rostlinách? Vzdušné rostliny, jiným názvem Tillandsia, patří mezi ty, které jsou stále zelené. Spadají do čeledi broméliovitých a čítají okolo 500 druhů. V přírodě se nejčastěji označují jako epifyty, což jsou organismy, které rostou na živých rostlinách, aniž by je nějakým způsobem parazitovaly. Vodu dokáží přijímat ze vzduchu. V jejich přirozeném prostředí se vlhkost vzduchu pohybuje okolo 100%.
I přesto, že jejich běžná stanoviště mají okolo 100% vlhkosti, lze z nich vytvořit nádherný doplněk do každého interiéru . Nejsou totiž nijak složité na údržbu, ale vyžadují jiný druh péče, než na jaký jsme zvyklí u běžných rostlin. Na druhou stranu ale nepotřebují kontakt s půdou, jelikož živiny a vlhkosti absorbují listy. Nehybný vzduch jim vůbec nedělá dobře, a proto se při umisťování vyvarujte uzavřených místností a volte raději místa, která jsou často větraná. Vody vyžadují sice minimum, ale musí se často prořezávat.
Mezi nejznámější rostlinky bychom mohli zařadit Oxacanu, Španělský mech nebo Xerographicu.
Oaxacana má hvězdicovitý tvar a je původem z Mexika. Má měkké listy, které jsou v různých odstínech zelené a jsou pokryty stříbřitým hebkým chmýřím. Dorůstá až 20 cm. Tuto rostlinku je lepší nenechávat na přímém světle, jelikož listy mají tendenci se kroutit a schnout. Přes den snesou teplotu okolo 20°C a v noci jim neublíží ochlazení. Kroucení listů může ale také znamenat dehydrataci.
Španělský mech je nejvíce rozšířená vzdušná rostlina, která obrůstá koruny stromů až v 6 metrech dlouhých provazcích visící dolů jako vous. Vypadá skvěle zavěšená na garnýžích nebo květináčích přes parapety. Snese široké spektrum teplot, ale nesnese přímé slunce. Listy jsou velice tenké a náchylné k dehydrataci.
Xerographica pochází z Guatemaly a dožívá se 25 let. Ta, jako jedna z mála, nejvíce prospívá na slunečním světle. Roste sice pomalu, ale je velmi odolná. Přežije dokonce zavěšená na provaze nebo prostě jen tak položená na povrchu. Kroucení listů opět znamená dehydrataci.
Je více než důležité zacházet se zálivkou opatrně, jelikož mají tendenci při nadměrném množství uhnívat. Nejvhodnější je voda dešťová, ale pokud obsahuje vysoký obsah vápníků, může poškodit chloupky na povrchu listů.