Lamu Vikuňu poznáte od jiných druhů lam podle drobné hlavy, za to velkým očím. Je to jedna z nejmenších lam, která vyrůstá do výšky necelého metru. Má hubený a dlouhý krk, stejně tak i nohy. Lamám se obecně přezdívá ,,bezhrbý velbloud”, jelikož mají podobné rysy, jsou stejně vytrvalé a nenáročné. Patří také, stejně jako velbloud, do skupiny sudokopytníků. Srst mají Vikuně ve zlatohnědé barvě a narozdíl od lamy Alpaky velmi krátkou, maximálně 3 centimetry dlouhou. Na hrudi jim roste srst o něco světlejší.
Vikuně se dobře pohybují v horách, úzké římsy skal pro ně nejsou problém. Žijí vždy ve skupinách, tvořených převážně samicemi s mláďaty a jedním vedoucím samcem. Samec brání celou skupinu. Když se dostanou do nebezpečí, začne kopat a plivat na nepřítele. Tyto lamy si označují své teritorium svým trusem. V Andách se můžete velice často setkat s pravidelnými kupami tohoto trusu od lam.
Tyto lamy jsou březí 330 až 350 dní a rodí pouze jedno mládě. Dožívají se něco kolem 20-25 let.
Vikuně jsou býložravci, živící se trávou, bylinami a některými sukulentními rostlinami.
Jsou to divoké lamy vyskytující se vysoko v Andách na severu Chile a Argentiny a na jihu Peru a Bolívie ve výšce od 3700–4800 m. n. m. Lama Vikuňa je chráněné zvíře a žije především v národních rezervacích nebo oborách. Některé lamy jsou chovány na stanicích pro výzkum. Kvůli lomu pro jejich kvalitní srst jich velice ubylo. Lov je ale již od minulého století zakázán.
Vikuňa má také dva poddruhy, Lama vicugna Molina, která je o něco většího vzrůstu a světlejší barvy a také Lama vicugna Mensalis, která je zřejmě předek lamy alpaky.
Vikuně jsou plaché a velice rychlé. Velmi rychle vyvinou rychlost až 60 km/h. Ročně se z nich dá získat až 150g srsti, která je jedna z nejkvalitnějších na světě. Dříve byly látky ze srsti určeni pouze pro šlechtitelské rody.
Za dob Inků se na tyto divoké lamy a vikuně konal velký hon každé čtyři roky. Lamy ostříhali a většinu z nich opět vypustili do přírody. Hustou srst z lamy divoké si ponechal lid a jemná srst patřila hlavnímu Inkovi. Některé lamy zabili pro maso, které bylo rozdáno mezi lid. Maso je podobné zvěřině. Je tmavší, protože obsahuje spoustu myoglobinu.
Kůže z lam měla také vždy široké využití. Je velice kvalitní a používá se na luxusní výrobky, například peněženy, tašky atd.
Abyste lamu vikuňu viděli, nemusíte do Jižní Ameriky. Stačí zajít do některé z našich Zoologických zahrad. Chovají ji v Praze, Brně, Olomouci, Děčíně, Liberci, Plzni a ve Zlíně. Celkem ji v Evropě chová šedesát ZOO.